nedeľa 21. novembra 2010

Vyznáte sa v modeloch Nikon DSLR?


K napísaniu tohto príspevku ma inšpiroval jeden rodinný známy, ktorý chcel poradiť, akú zrkadlovku Nikon si má kúpiť. Číslovanie jednotlivých modelov Nikonu sa podobá losovaniu v Športke. Jednoducho systém tohto číslovania ostáva tajomný ako recept na CocaColu.

V skutočnosti nie je až také ťažké sa v týchto modeloch vyznať. Digitálne zrkadlovky (DSLR) sú označené písmenom D a číslom. V prvom rade sa treba zmieriť s tým, že nižšie číslo neznamená automaticky vyšší model. Pozitívne je, že aktuálnych modelov v predaji je pomerne málo. K dnešnému dňu (december 2010) je ich 9. Ďalej, pokiaľ si zvolíte kategóriu, na ktorú si trúfate, ostanú vám na výber dva, maximálne tri fotoaparáty.

Amatérske: 3000, 3100, 5000
Poloprofesionálne: 90, 300s, 7000
Profesionálne: 700, 3s, 3x

Nikon vypúšťa do sveta jednotlivé modely pomerne rozvážne, žiadne chrlenie modelu za modelom. Obvykle dve až tri nové zrkadlovky do roka a aj to v rôznych kategóriách. Takže jednotlivé modely ostávajú pomerne dlho aktuálne a tým pádom má človek spravidla na výber v triede starší a novší model. Rýchlu predstavu o aktuálnych modeloch si môžete urobiť z tejto tabuľky. Je tu vidieť, kedy boli jednotlivé modely uvedené na trh a aká je ich aktuálna cena (telo 12/2010). Cena dobre odráža to, ako „vysoko“ hodnotí nikon jednotlivé modely aj z pohľadu postavenia v celom portfóliu. Oranžovou sú označené full-frame modely, modrou modely s DX čipom (23.6 x 15.8mm).
Keďže ceny profesionálnych tiel D3x a D3s sa pohybujú v nadpozemských výškach, tak pridávam ešte jednu tabuľku pre bežných smrteľníkov, bez týchto modelov.


Z postupnosti vydávania jednotlivých modelov sa dá celkom dobre prorokovať, čo nás čaká v ďalšom roku.
Základný prehľad funkcionality jednotlivých modelov je dobre vidieť na stránke: http://www.nikonians.org/html/resources/nikon_articles/body/chart/current_nikon_dslr_chart.html

A históriu vydávania jednotlivých modelov od dávnych čias až po dnes zase na stránke:

Výborný porovnávací systém nájdete u DPReview:

Takže ak aj vy teraz v predvianočnom čase vyberáte svojho budúceho „kamaráda do deště“, dúfam, že vás tieto informácie dostali viac do obrazu. Verím, že si vyberiete správne, pretože prvý správny krok už ste spravili, tým že si vyberáte nikona ;-)
Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára